Втора научна сесия „Биомедицина и качество на живот“,
4–5 ноември 2019 | Програма

Начало | Програма | Сборник с абстракти | Прес съобщение и снимки


PDF Програма (PDF, 671 Kb)


ДЕН 1 • 4 НОЕМВРИ 2019 • Понеделник
09:00 – 09:30 Регистрация
09:30 – 10:00 Откриване: Приветствено слово на проф. д-р Таня Пенчева, Директор на ИБФБМИ-БАН, и чл.-кор. проф. дбн Андон Косев, Председател на Програмния комитет на конференцията
Сесия „Биоматериали, клетъчно и тъканно инженерство – I“
Председател: доц. д-р Биляна Николова
10:00 – 10:30 Поканен лектор: доц. д-р Албена Йорданова, Медицински факултет – СУ
„Biophysical methods for fast determination of lung maturity in newborns“
10:30 – 10:50 Йоана Димитрова
„Proliferation and differentiation of mesenchymal stem cells at implant-tissue interface“
10:50 – 11:10 Ивона Андонова
„Molecular diagnosis of measles virus – advantages and disadvantages“
11:10 – 11:30 Кафе пауза
11:30 – 12:00 Презентация на „Аквахим“ и „Цайс – България“
Сесия „Биоматериали, клетъчно и тъканно инженерство – II“
Председател: доц. д-р Биляна Николова
12:00 – 12:20 Радослав Маринов
In vitro study of cytotoxic and anti-proliferative effects of synthetic chalcones against various tumor and non-tumor cell lines“
12:20 – 12:40 Северина Семкова
„Redox-sensitive quantum biosensors for cellular and tissues redox mapping“
12:40 – 13:00 Кольо Данков
„Catnip (Nepeta nuda) response to micropropagation and cryopreservation“
13:00 – 14:00 Обяд
Сесия „Биоматериали, клетъчно и тъканно инженерство – III“
Председател: проф. д-р Румяна Цонева
14:00 – 14:20 Радослав Маринов
„Laboratory diagnostic of Q-fever positive patients during the first half of 2019“
14:20 – 14:40 Веселина Узунова
„Comparative analysis of the anti-tumor effect of dimethylsphingosine and miltefosine on A549 and HUVEC cells“
14:40 – 15:00 Тихомира Стоянова
„Effect of Eurofosine and Simvastatin on cell proliferation and motility of breast cancer cells MDA-MB 231 and MCF-7“
Сесия „Възбудими структури и двигателна активност“
Председател: проф. дтн Росица Райкова
15:00 – 15:20 Капка Манчева
„Recruitment curves during different levels of co-activation of antagonist muscles in non-dominant hand: A transcranial magnetic stimulation study“
15:20 – 15:40 Никола Кирилов
„Computer vision for assessment of scoliosis from Dual energy X-ray (DXA) image“
15:40 – 16:00 Кафе пауза
Сесия „Биомедицинско инженерство“
Председател: проф. д-р Весела Кръстева
16:00 – 16:20 Александър Александров
„Method of remote continuous pulse oximetry for screening heart defects“
16:20 – 16:40 Симеон Рибагин
„Development of an active elbow orthosis prototype“
Сесия „Комуникация на науката – I“
Председател: доц. д-р Вася Атанасова
16:40 – 17:20 Поканен лектор: д-р Никола Кереков, Фестивал „Ratio“ и Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ – БАН
„Ratio – платформа за популяризация на науката към широка аудитория“
17:20 – 17:40 Поканен лектор: Жюстин Томс, Нов български университет
„Предприемачество и наука“
17:40 – Поканен лектор: доц. д-р Вася Атанасова, ИБФБМИ–БАН и БГ Уикипедия
„Наука + Уикипедия = ♥“
Работилница по писане в Уикипедия на статии на научна тематика
ДЕН 2 • 5 НОЕМВРИ 2019 • Вторник
Сесия „Кариерно развитие на младите учени“
Председател: проф. д-р Галя Станева
09:00 – 09:30 Поканен лектор: Венцеслав Козарев, Фондация „Приложни изследвания и комуникации“
„Първи стъпки при подготовката на проектно предложение по програма Хоризонт 2020“
09:30 – 10:00 Поканен лектор: д-р Владимир Божилов, Физически факултет – СУ
„Комуникация на науката: увод и практически насоки“
Сесия „Биологични мембрани и биомакромолекули – I“
Председател: доц. д-р Иванка Цаковска
10:00 – 10:30 Поканен лектор: проф. дн Спиро Константинов, Фармацевтичен факултет при МУ – София
„Low toxic pharmacologically active compounds/extracts with antineoplastic activity“
10:30 – 10:50 Антония Дюкенджиева
„Insights into potential novel biochemical interaction of flavonolignans from Silybum marianum: in silico and in vitro studies“
10:50 – 11:10 Мерилин Ал Шариф
„Development of a protocol for virtual screening of PPARγ weak partial agonists: Case study on naturally-derived triterpenoids“
11:10 – 11:30 Кафе пауза
Сесия „Биологични мембрани и биомакромолекули – II“
Председател: проф. дбн Стефка Танева
11:30 – 11:50 Ариана Лангари
„Atomic force microscopy imaging of ultrastructural changes during ageing of erythrocytes derived from women with miscarriages and healthy pregnant women“
11:50 – 12:10 Августина Данаилова
„Calorimetric study of the ageing of erythrocytes derived from women with miscarriages“
12:10 – 12:30 Пролетина Кардалева
„Ketoprofen-based ionic liquids – interactions with bovine serum albumin“
12:30 – 12:50 Весела Йорданова
„Membrane molecular packing and domain size changes induced by oxidized lipids“
12:50 – 14:00 Обяд
14:00 – 14:20 Презентация на фирма „Фот“
Сесия „Биологични мембрани и биомакромолекули – III“
Председател: проф. д-р Сашка Крумова
14:20 – 14:40 Ралица Велева
„Antioxidative and packing properties of plant polyphenolic compounds on artificial and cell plasma membranes studied by fluorescence methods“
14:40 – 15:00 Ния Петрова
„Effect of single walled carbon nanotubes on the photosynthetic apparatus of pea plants“
15:00 – 15:20 Мартин Стефанов
„Clarifying the causes for different salt tolerance of Sorghum ssp. and Zea mays
15:20 – 15:40 Кафе пауза
15:40 – 16:00 Екатерина Йоцова
„Influence of zinc oxide nanoparticles on the photosynthetic apparatus of Pisum sativum under salt stress“
16:00 – 16:20 Светозар Стойчев
„Encapsulation of the peptide-based drug opiorphin in alginate beads coated with natural and synthetic hybrid polyelectrolyte-graphene oxide multilayers“
Сесия „Комуникация на науката – II“
Председател: доц. д-р Вася Атанасова
16:20 – 17:20 Поканен лектор: Любов Костова, Британски съвет
„Комуникация на научните изследвания – за изкуството и отговорността да бъдеш разбираем“
17:20 – Награждаване на най-добрите презентации
Коктейл