Проект КП-06-Н42-3/27.11.2020 | Цели

Начало | Колектив | Цели | Научни публикации и представяния


Проектът представя фундаментални изследвания в научните области математически науки и информатика, биомедицинско инженерство и медицина, свързани с решаване на основно обществено предизвикателство за повишаване на качеството на живот – здраве, чрез развиване на иновативни и интелигентни технологии в полза на диагностиката на сърдечно-съдови заболявания. Целта на проекта е: да се проектират, тренират, оптимизират и тестват върху клинични данни нови програмни алгоритми с дълбоко машинно обучение, които да разширят приложението на изкуствения интелект в спешната медицина, скринингови и амбулаторни програми, чрез по-точно и ефективно компютърно подпомагане на ранната диагностика на сърдечни ритъмни патологии, посредством автоматична интерпретация на електрокардиограмата (ЕКГ). Фокусът пада върху дълбоките невронни мрежи (ДНМ), за които се поставя хипотезата, че могат чрез самообучение върху голям масив данни да извличат на дълбоки йерархични нива неизследвана информация от характерни детайли на патерни (шаблони), уникални за конкретен тип патология, и в резултат да постигнат много по-висока точност от конвенционалните техники за машинно обучение. Основните дейности са обединени в следните работни пакети (РП):

  1. РП2: Приложение на ДНМ за анализ на животозастрашаващи сърдечни аритмии в автоматични външни дефибрилатори.
  2. РП3: Приложение на ДНМ за предварителна обработка на ЕКГ сигнали.
  3. РП4: Създаване на клинична база данни и нови методи за прецизна, автоматизирана диагностика на различни ритъмни нарушения в електрокардиографски записи, регистрирани чрез дълговременно (24 ч.) Holter-ЕКГ мониториране.
  4. РП5: Приложение ДНМ за прецизно, автоматизирано измерване на диагностично-полезни ЕКГ параметри и класификация на ритъмни нарушения в многоканални ЕКГ записи.

Основни изследователски стъпки при изпълнение на проекта