Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство с гордост съобщава, че нашите многоуважавани, дългогодишни колеги акад. Красимир Атанасов и акад. Илза Пъжева, както и чл.- кор. Георги Михов, почетен член на Научния съвет на ИБФБМИ, бяха удостоени с висши държавни отличия от Президента Румен Радев.
Сред гостите на церемонията, която се състоя на 27.02.2025 г. в Гербовата зала на президентската институция, бяха заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева и председателят на Съюза на учените в България проф. Диана Петкова.
„България може да се развива като модерна и просперираща държава само ако се отнасяме с уважение и признателност към хората на науката и прогреса“, заяви държавният глава.
За изключително големи заслуги в областта на изкуствения интелект, информатиката и математиката беше отличен с орден „Стара планина“ първа степен математикът акад. Красимир Атанасов. Той е сред най-успешните учени на България в областта на информатиката и математиката. От 1994 г. той работи в ИБФБМИ – БАН, където от 1998 г. е професор, от 2007 до 2022 г. е ръководител на секция „Биоинформатика и математическо моделиране“, а от 2014 – Председател на Научния съвет на ИБФБМИ Понастоящем е асоцииран учен на Института. В дългогодишната си работа акад. Атанасов дефинира три нови за науката понятия и чрез над 1000 публикации и 34 монографии полага основите на техните теории, чието значение е всепризнато от световната научна общност. Те намират широко приложение в областта на изкуствения интелект, компютърните технологии, медицината, биологията, химията, физиката, комуникациите и др. Акад. Атанасов е носител на редица престижни отличия. В последните издания на класацията на Станфордския университет за цялостно научно развитие е сред първите 2 % учени в света, като заема първо място сред учените от България.
Изтъкнатият биолог акад. Илза Пъжева беше отличена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен за нейните големи заслуги в областта на науката. Научните ѝ интереси са свързани с изследването на разнообразни биологично-активни съединения, лекарствени молекули, протеини, ензими и други. Тя е пионер в България във въвеждането, разработването и прилагането на компютърно-подпомогнати методи за лекарствен дизайн. Акад. Пъжева е автор на над 170 научни трудове, включително публикации в авторитетни списания и монографии. Ръководи и участва в над 30 национални и международни научни проекти. През 2020 г. е удостоена с Ордена за заслуги към Федерална Република Германия за принос в развитието на българо-германските научни отношения. Тя е първият български учен, избран за посланик на Фондация „Александър фон Хумболт“. Била е председател на Хумболтовия съюз в България, а към момента е негов почетен председател. Акад. Пъжева е дългогодишен ръководител и почетен председател на секция „QSAR и молекулно моделиране“ в ИБФБМИ. Понастоящем е член на Научния съвет и асоцииран учен на Института.
За значим принос за развитието на образованието и науката, с орден „Св. св. Кирил и Методий“ втора степен беше отличен чл.-кор. Георги Михов. Той е сред изявените български учени в сферата на техническите науки. От 2007 г. е професор в Технически Университет – София, а от 2018 г. е член-кореспондент на БАН. В периода 2014 г. – 2019 г. г. е ректор на Технически университет – София. Основните области на научен принос и преподавателска дейност на проф. Михов са медицинска електроника, цифрова техника, електронизация в индустрията, промишлени системи за управление. Участвал е в над 50 разработки и е ръководил 16 проекта от съществено значение за развитието на българската наука. Автор е на 190 научни публикации и има защитен патент, внедрен в ЕКГ апаратите на Медицинска академия. Неговата научно-образователна дейност е оценена с редица международни отличия. Сътрудничеството на чл.-кор. Георги Михов с изследователи от секция „Обработка и анализ на биомедицински сигнали и данни“ в ИБФБМИ датира от далечната 1977 г. и успешно продължава до днес. Чл.-кор. Георги Михов е член на Научния съвет на ИБФБМИ от 2010 г., като през 2023 г. е избран за негов почетен член.
В приветствието си Президентът подчерта, че церемонията е израз на обществената признателност за всеотдайната работа на отличените за издигане на българската наука и образование, култура и духовност на още по-високо равнище. Държавният глава посочи, че независимо дали става дума за научни изследвания, разкриващи пред света нови подходи в информатиката и изкуствения интелект, в електрониката и техническия прогрес, в медицината и фармацията, или за културното и духовно израстване на нацията и приобщаване на нашите общности и съграждани извън територията на България, те са обединили воля, енергия и талант в голямата цел страната ни да се развива като модерна европейска държава с богата култура и традиции, с висок интелектуален и духовен потенциал.
По думите на Румен Радев постиженията им превръщат наградените в пример в техните области, пионери на духа, на родолюбивите каузи, научните пробиви и креативните идеи. Той допълни, че със своята работа те са част от духовната и интелектуална мощ на България, изградила и утвърдила нейния авторитет далеч извън пределите на страната.
От името на отличените акад. Красимир Атанасов изказа благодарност за оказаната чест. „Ще продължим все така активно да работим в нашите области“, подчерта той.
Снимки: https://www.president.bg/, ИБФБМИ-БАН
Вижте също:
- Новината на сайта на БАН – Президентът удостои с висши държавни отличия учени от БАН
- Новината на сайта на Президентството – Президентът Румен Радев: България може да се развива като модерна и просперираща държава само ако се отнасяме с уважение и признателност към хората на науката и прогреса