Начало | Биография | Публикации
Лични данни
- Родена: 28 юни 1975, София, България
Образование
- 1998: Технически Университет – София, Факултет електронна техника и технологии, специалност Електронно Медицинско Уредостроене, магистър инженер
- 1997: Технически Университет – София, Свободен Факултет, специалност Превод на научно-техническа литература (английски)
- 1993: Софийска Математическа Гимназия „Паисий Хилендарски“
Заемани длъжности
- 2015 – 2023: Заместник-директор на ИБФБМИ към БАН
- 2007 – 2010: ст. н.с. II ст. в ЦЛБМИ – БАН
- 2002 – 2007: н.с. I ст. в ЦЛБМИ – БАН
- 2010 – 2017: доцент в ИБФБМИ – БАН
- 2017 – досега: професор в ИБФБМИ – БАН
Академични степени и звания
- 2017 – професор
- 2007 – ст. н.с. II ст. (доцент)
- 2002 – н.с. I ст.
- 2001 – ОНС доктор, тема на дисертацията: „Анализ на електрокардиограмата при външна дефибрилация на сърцето“
Преподавателска дейност
- 2013-2018: Лекционен курс в магистърска програма на специалност биомедицинска информатика към Факултета по математика и информатика, Софийски университет, София. Дисциплина – „Обработка и анализ на биомедицински сигнали и данни“.
- 2005-2009: Курс упражнения на магистри специалност Биомедицинско Инженерство към ФЕТТ, ТУ-София. Дисциплина – “Апаратура за регистриране, анализ и обработка на биомедицински сигнали“.
Ръководство на докторанти и дипломанти
- 2013-2016: ръководител на докторант към ТУ – София, ФЕТТ;
- 2003-2011: ръководител на 5 дипломанта към ТУ – София, ФЕТТ.
Области на изследователски интерес
Биомедицинско инженерство, устройства за обработка и анализ на биомедицински сигнали и данни, цифрова филтрация, класификационни методи, разпознаване на сърдечни аритмии, дефибрилация, разработване на методи, алгоритми и системи за вземане на решения в медицината.
Изследователска активност
- Публикации в издания с ISI импакт фактор: 39
- Публикации в рецензирани издания със Scopus Rank: 29
- Публикации в други рецензирани издания: >35
- Участия в международни научни форуми с oрални презентации и постери: >55
- Участия в национални научни форуми: 2
- Цитирания: >1250
Ръководство на проекти през последните 10 години
- 2018 – досега: Дог.№ ДН17/19: „Високочестотна електрокардиография при амбулаторно проследяване на пациенти с пейсмейкър”, конкурс за финансиране на научните изследвания в приоритетни области” на ФНИ-МОН
- 2015-2016: Дог. № Т02/11: „Приложимост на биоелектричната активност на сърцето за персонална верификация/идентификация ”, тематичен конкурс за “Насърчаване на научните изследвания в приоритетни области”, на НФНИ-МОН
- 2008 – досега: 8 проекта към БАН по тематично направление: „Методи и алгоритми за регистриране, обработка, анализ и класификация на биомедицински данни, сигнали и образи и реализацията им чрез програмни и схемни решения в електронна клинична и животоспасяваща апаратура”.
Участия в проекти през последните 10 години
Международни проекти
- Международен договор №3/2004 с Schiller-Medical SA, Франция: „Изследване на дефибрилационните електроди при продължително измерване на торакалния импеданс и сравняване на ЕКГ сигналите, отвеждани паралелно с дефибрилационните и обикновени електроди”, 2004-2006.
- Съвместен изследователски проект по ЕБР с Италианската академия на науките, Национален съвет за научни изследвания (ISIB-CNR), Падова, Италия: „Реполяризационна фаза в електрокардиографията: Анализ на морфологията на Т-вълната и на QT дисперсията в компютъризирани електрокардиографски записи”, 2007-2009.
- Съвместен изследователски проект по ЕБР с Италианската академия на науките, Национален съвет за научни изследвания CNR, Падова, Италия: Автоматично разпознаване на формата на QRS комплекса в електрокардиографски сигнали за целите на ритъмен анализ. Изследване на реполяризационната фаза в електрокардиографски сигнали, 2004-2006г.
- Съвместен изследователски проект по ЕБР с Финландската академия на науките: Анализ на аритмия посредством автоматична класификация на сърдечни удари в електрокардиографски сигнали, 2005-2007г.
Национални проекти, финансирани от български източници
- Дог. № ДО-02-170: „Определяне на енергиите на поредица електрични импулси, осигуряващи успешна дефибрилация при минимално натоварване на пациента”, тематичен конкурс за “Насърчаване на научните изследвания в приоритетни области” на НФНИ-МОН, 2008-2011.
- Дог. № TK02-451: „Система за компютърно подпомагане на решенията за отвикване от апаратна вентилация при зависими от респиратора критично болни”, тематичен конкурс за “Насърчаване на научните изследвания в приоритетни области”, на НФНИ-МОН, 2010-2013.
- 2008 – досега: 6 проекта към БАН по тематично направление: „Методи и алгоритми за регистриране, обработка, анализ и класификация на биомедицински данни, сигнали и образи и реализацията им чрез програмни и схемни решения в електронна клинична и животоспасяваща апаратура”.
Внедрени иновации
- “VF/VT Detection Algorithm” – Обновяване и повишаване на точността на алгоритъм, внедрен в системата за решение за шок на дефибрилатори в серийно производство (Fred Easy, DG4000). Сертификат от Schiller Medical SAS, Франция, 2014;
- “Algorithm for Detection of Chest Compression” – Обновяване и повишаване на точността на алгоритъм за детекция на артефакти от сърдечен масаж, внедрен в дефибрилатори в серийно производство (Fred Easy). Сертификат от Schiller Medical SAS, Франция, 2014.
- Създаване на методология и софтуер за реализация на 4 линейни класификатора на камерни комплекси и внедряване в модул за детекция на аритмии на диагностична ЕКГ система CS-200 Excellence в серийно производство, както и в ново поколение мониторни системи. Сертификат от Schiller AG, Швейцария, 2014.
- Създаване на методология и софтуерна библиотека за оценка на качеството на ЕКГ сигнали и разместени електроди след оптимизация и валидизиране с клинични ЕКГ записи на над 600 пациента. Интегриране в официална версия LQMLib-1.0.2, внедрена в ново поколение диагностични и мониторни устройства, които ще бъдат в серийно производство. Сертификат от Schiller AG, Швейцария, 2014.
- Разработване на компютърна система за подпомагане на решението за отвикване от механична вентилация чрез автоматизирана оценка на готовността на зависими от респиратора критично болни за преминаване от пълна към частична вентилаторна поддръжка в режим SBT, и тестване в условия на Централната реанимация на УМБАЛСМ „Пирогов”, финансирана по договор Дог. № TK02-451 на НФНИ-МОН, 2013.
- “Device for Cardiac Compression Quality Assessment”, Произвеждане на прототип, със Сертификат за готовност за внедряване в серийно производство от Schiller Medical SAS, Франция, 2009.
- Софтуери за измерване и анотация на над 40 параметъра от записи с автоматични дефибрилатори, за целите на планирано клинично изследване с очаквани над 3500 сърдечни инциденти за година. Сертификат от R&D Department на Schiller Medical SAS, Франция, 2010.
- Софтуер и методология за тестване на устойство CCD (Cardiac Compression Control) за целите на оценка на интересите за внедряване на устройството в серия медицински апарати, произведжани от Schiller Medical SAS, Франция, Сертификат, 2010.
- “Filtering of 16.7 Hz interference”, Software Implementation, Сертификат за внедряване в дефибрилатори FRED EASY, в серийно производство от Schiller Medical SAS, Франция, 2009.
- “VF/VT Detection Algorithm”, Software Implementation, Сертификат за внедряване в дефибрилатори DG4000, в серийно производство от Schiller Medical SAS, Франция, 2009.
Експертна дейност
- Експерт в Националната агенция за оценяване и акредитация, Министерски съвет
- Член на редакционната колегия на “ISRN Biomedical Engineering”
- Рецензент към международни и национални списания, в т.ч.:
- Physiological Measurement;
- Physics in Medicine and Biology;
- ISRN Biomedical Engineering;
- Transactions on Biomedical Engineering;
- Artificial Intelligence in Medicine;
- Medical Engineering and physics;
- Biomedical Engineering On-Line;
- International Journal of Science and Technology Education Research;
- Computer Methods and Programs in Biomedicine;
- Computer Methods in Biomechanics and Biomedical Engineering;
- Biomedical Signal Processing and Control;
- Computational & Mathematical Methods in Medicine;
- Information Science;
- Nonlinear Dynamics;
- International Journal on Bioautomation;
- Annual Journal of Electronics.
Участие в органи на управление
- 2013-2018: член на Управителния съвет на Българско дружество по биофизика и биомедицинско инженерство
Членство в организации
- International Federation of Medical and Biological Engineering (IFMBE);
- Българско дружество по биомедицинска физика и инженерство;
- Съюз на учените в България, Секция “Биомедицинско инженерство”.
Награди за научни и приложни изследвания
- 2001: Диплома за награда на БАН “Марин Дринов” за млади учени до 35 г.;
- 2007: Диплома и награда за „Високи научни постижения“ на Съюза на учените в България.