Начало | Хронология | Постижения | Отличия | Монографии | Конференции | 50 години ИБФБМИ | In Memoriam
Най-значимо научно постижение за 2014 година:
Изследване на влиянието на UV-B облъчването върху фотосинтетичния апарат на висши растения и цианобактерии
Разработка на секция “Фотовъзбудими мембрани”
При своето развитие растенията са подложени на различни стресови въздействия като екстремни температури, висок светлинен интензитет, UV облъчване и други, които намаляват тяхната продуктивност. В резултат на човешката дейност озоновият слой непрекъснато намалява, количеството на UV-B радиация достигащо до земната повърхност се увеличава и влияе негативно на всички живи организми. Изследвано е влиянието на UV-B облъчването върху фотосинтетичния апарат на висши растения и цианобактерии. Установено е, че температурата по време на UV-B третирането не влияе съществено върху степента на инхибиране на фотосинтетичните процеси в хлоропластите от висши растения, но протективният ефект на гасители на активни кислородни форми зависи от температурата. Показано е, че UV-B-индуцираното инхибиране на фотохимичната активност и кислородното отделяне при ниски температури е доминирано от хидроксилни радикали, докато при стайна температура съществена роля играе и синглетният кислород. Установено е, че нарингинът и аскорбатът протектират ефективно кислород-отделящия комплекс и е показано, че защитният ефект на тези антиоксиданти е следствие не само от прякото им взаимодействие с активните кислородни форми, но и от структурните промени, които те индуцират във фотосинтетичните мембрани и в кислород-отделящия комплекс. Показано е, че фитохормонът 24-епибрасинолид предпазва фотосинтетичните пигменти от UV – индуцирано увреждане. При изследвания на различни екотипове на висши растения и цианобактерии от различни географски ширини е установена корелация между географското им местообитание и чувствителността към UV-B радиация. Получените резултати представляват интерес при развитие на стратегия за създаване на икономически значими култури, устойчиви към промените на околната среда.
Най-значимо научно-приложно постижение за 2014 година:
Изчислителен модул за вграждане в автоматични мониторни електрокардиографски системи за определяне в реално време на оптималния момент за стартиране на запис на диагностично-полезна 12-канална ЕКГ в покой
Разработка на секция “Обработка и анализ на биомедицински данни и сигнали”
Разработен е изчислителен модул за вграждане в автоматични мониторни електрокардиографски системи за определяне в реално време на оптималния момент за стартиране на запис на диагностично-полезна 12-канална ЕКГ в покой (най-рано по време, с най-добро качество във всички отвеждания), в рамките на зададен времеви интервал. Модулът е реализиран въз основа на индекс, обобщаващ качеството на всички отвеждания в 12-канална ЕКГ мониторна система и метод за неговото изчисляване в реално време чрез анализ на буферираните данни от последните 4s. Индексът за качество отразява статуса на отвежданията и обобщава количествено ЕКГ компонентите на всички отвеждания в нискочестотната област (изчислява ниво на офсет и дрейф на нулевата линия), високочестотната област (открива спайк шумове) и в средната честотна област (изчислява ниво на сигнала и ниво на шумовете в типичната честотна лента на ЕКГ сигналите). Въз основа на индекса е разработен и алгоритъм , базиран върху адаптивен праг за оценка на качеството на ЕКГ сигналите, който е обучен върху 375 записа на 12-канална ЕКГ и е тестван 267 пациентни записи. Резултатите от тестването са: 87.2% от ЕКГ записите са направени с качество ≥95% от максималното; 33.1% от ЕКГ записите са стартирани в оптималния момент за запис с толеранс от 2.5 секунди; 29.3% от ЕКГ записите са стартирани по-рано, поради доброто си начално качество; 37.2% от ЕКГ записите са направени със закъснение >2.5 секунди заради ниското си качество, което не може да надвиши адаптивния праг.