Начало | Хронология | Постижения | Отличия | Монографии | Конференции | 50 години ИБФБМИ | In Memoriam
Най-значимо научно постижение за 2013 година:
Установяване на механизма на влияние на антиоксиданта резвератрол върху процесите на стареене на чернодробни мембрани
Ръководител на разработката: проф. дбн Албена Момчилова
Установен е механизмът на влияние на антиоксиданта резвератрол върху процесите на стареене на чернодробни мембрани. Показано е, че третирането с резвератрол влияе върху сфингомиелиновия метаболизъм, като предизвиква понижаване на мембранните показатели за стареене на клетките – концентрация на церамидите и активността на мембранно-свързаната неутрална сфингомиелиназа. Установени са промени и в асиметричното разпределение на мембранните аминофосфолипиди, като се понижава техният относителен дял във външния мембранен монослой.
Демонстриран е благоприятният ефект на резвератрола върху специфични мембранни показатели за клетъчно стареене. Получените резултати показват, че резвератролът действа като мощен антиоксидант на мембранно ниво, което го прави подходящ за включване в комплексни терапии, насочени към повлияване на оксидативния статус и процесите на стареене на мембраните и клетките като цяло.
Най-значимо научно-приложно постижение за 2013 година:
Компютризирана система за определяне на началото на отвикване от механична вентилация при критично болни пациенти и преход към частична подкрепа и спонтанно дишане
Ръководител на разработката: проф. д-р Михаил Матвеев
Създадена е компютризирана система за определяне на началото на отвикване от механична вентилация (МВ) при критично болни пациенти и преход към частична подкрепа и спонтанно дишане по данни непосредствено преди започване на процеса на отвикване и по време на отделните фази на респираторна подкрепа. Определянето на началото на процеса на отвикване от МВ се извършва чрез пет различни алгоритъма. С помощта на системата се постига значително намаляване на честотата на усложненията, на продължителността на МВ, честотата на вентилаторно-асоциираните пневмонии, времето за отвикване, продължителността на престоя в интензивното отделение и цената на лечението. Системата е адаптирана и към пациенти, които имат подлежащи сърдечно-съдови заболявания и при които моделите на предикцията отчитат специфични показатели.
Системата е внедрена в Централната реанимация към Клиниката по интензивно лечение на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.