Начало | Хронология | Постижения | Отличия | Монографии | Конференции | 50 години ИБФБМИ | In Memoriam
Най-значимо научно постижение за 2011 година:
Нов подход за изследване на множествена миелома – диференциална сканираща микрокалориметрия, комбинирана с капилярна електрофореза
Ръководител на разработката: проф. дбн Стефка Танева
Приложен е нов подход за изследване на множествена миелома (ММ) – диференциална сканираща микрокалориметрия (ДСК) комбинирана с капилярна електрофореза. ДСК позволява регистрирането на промени в топлинно-индуцираните конформационни промени в основните белтъци на кръвен серум. ДСК термограмите на серум от пациенти, диагностицирани с ММ, се различават от типичната термограма характерна за здрави индивиди. Установено е, че ММ води до:
- стабилизиране на фракция от серумния албумин и на глобулините;
- изчезване на прехода приписван на трасферин;
- поява на нов преход характерен само за изотип IgG.
Случаите на ММ, съпроводени с ниски концентрации на свободни леки вериги и несекреторна миелома, които не се регистрират с капилярна електрофореза, също се характеризират с модифициран термодинамичен портрет.
Изследването показа сложна взаимовръзка между присъствието и концентрацията на моноклонални парапротеини, техния изотип, количеството албумин в кръвния серум и силно променена мрежа от взаимодействия между белтъците. За първи път е предложена термодинамична класификация на хетерогенната множествена миелома на няколко групи /подгрупи.
Резултатите доказват потенциала на ДСК за регистриране на онкологични заболявания и въвеждането му като скрининг технология.
Най-значимо научно-приложно постижение за 2011 година:
Електрохимиотерапевтичен апаратен комплекс Chemopulse III за третиране на пациенти с повърхностни кожни тумори и с имплантиран пейсмейкър или ритъмни и проводни сърдечни нарушения
Разработка на колектив учени в секции “Електоиндуцирани и адхезивни свойства” и “Обработка и анализ на биомедицински сигнали и данни” на ИБФБМИ, БАН с ръководител проф. дбн Яна Цонева
Разработен е електрохимиотерапевтичен апаратен комплекс Chemopulse III (Фиг. 1.), предназначен за третиране на пациенти с повърхностни кожни тумори и с имплантиран пейсмейкър или ритъмни и проводни сърдечни нарушения. Комплексът се състои от преносим електропоратор, QRS синхронизатор и модул за запис на съпротивлението между приложните точки на електродите и параметрите на приложените електроимпулси. Уредът е с повишена електрозащита за пациента и оператора и с автономно батерийно захранване, позволяващо при едно зареждане третиране с до 200 електроимпулса с максимална мощност.
Апаратурата е използвана за лечение на пациенти в Клиниката по дерматология на Специализираната болница за активно лечение по онкология – София. 37 пациенти с общо 47 лезии от три типа рак на кожата – базоцелуларен карцином, спиноцелуларен карцином и саркома на Капуши, са успешно третирани с помощта на Chemopulse III. На фиг. 2 е представен пример за резултатите от лечението на един от тези пациенти.
Комплексът е разработен в рамките на изследователски проект ДО 02/178, финансиран от Фонд “Научни изследвания” към МОМН.