Виртуален музей на ИБФБМИ–БАН 
Най-значими научни и научно-приложни постижения за 2022 година

Начало | Хронология | Постижения | Отличия | Монографии | Конференции50 години ИБФБМИ | In Memoriam


2022 • 202120202019201820172016201520142013201220112010


Най-значимо научно постижение за 2022 година:

Механизми на влияние на природни антиоксиданти и про-апоптотични агенти върху липидния метаболизъм и мембранната структурна организация при туморни и нетуморни клетки

Ръководители на разработката: проф. Албена Момчилова и проф. Галя Станева

Положително въздействие на природни антиоксиданти, в частност ресвератрол, върху човешкото здраве. Механизъм на влияние на ресвератрол върху сфинголипидния метаболизъм при А549 белодробни аденокарциномни клетки.

Положително въздействие на природни антиоксиданти, в частност ресвератрол, върху човешкото здраве. Механизъм на влияние на ресвератрол върху сфинголипидния метаболизъм при А549 белодробни аденокарциномни клетки.

Известно е, че фармакологичният ефект на редица полифеноли и проапоптотични агенти включва влияние върху липидния и в частност върху сфинголипидния метаболизъм при редица туморни и нетуморни клетки. Сфинголипидите притежават висока физиологична активност, като участват в регулацията на жизненоважни клетъчни процеси като пролиферация, диференциация, апоптоза, трансмембранна сигнализация и др. Нашите изследвания показаха, че третирането на туморни клетки с полифеноли предизвиква промени в нивата на основните сфинголипиди, поддържащи апоптозата и пролиферацията – церамид и сфингозин-1-фосфат при клетки от белодробен аденокарцинм, чернодробен карцином и онкоген-транформирани фибробласти. Установени са различия в механизмите, чрез които се индуцират наблюдаваните промени, но може да се обобщи, че при всички анализирани клетки се понижават нивата на основния рафт-формиращ сфинголипидсфингомиелин и на главния про-пролиферативен сфинголипиден метаболит – сфингозин-1-фосфат. Макар и чрез различни сигнални пътища, при всички третирани с полифеноли туморни клетки се установява повишена експресия на про-апоптотичния фактор церамид. Промените в сфинголипидния метаболизъм имат голямо значение при балансиране на апоптотичните и пролиферативните процеси при туморните клетки, като ключова роля в този баланс играе т. нар. сфинголипиден реостат, в основата на който стои активността и експресията на ензима сфингозин киназа 1. Проведените изследвания и при трите вида туморни клетки показаха, че третирането с полифенолите ресвератрол и кверцетин индуцира понижение на активността и/или експресията на сфингозин киназа 1, което е благоприятен ефект, водещ до понижение на пролиферативния потенциал на туморните клетки.

Получените резултати показват, че използването на полифеноли и проапоптотични агенти, самостоятелно и в комбинация с други нетоксични антипролиферативни агенти, може да се използва при формирането на комплексни антитуморни терапии, с оглед висока ефективност по отношение на раковите клетки и максимално съхранение на здравите клетки на организмите.


Най-значимо научно-приложно постижение за 2022 година:

Интеркритериалeн анализ – развитие на теорията и приложения

Ръководители на разработката: акад. дмн дтн Красимир Атанасов, проф. д-р Таня Пенчева и проф. д-р Ирена Жекова.

Приложение на ИКА при вземане на решения в областта на биологията, медицината и химията.

Приложение на ИКА при вземане на решения в областта на биологията, медицината и химията.

Разширена е теоретичната рамка на математическия подход интеркритериален анализ (ИКА), който се базира на формализмите на интуиционистки размитите множества и индексираните матрици и е модификация на корелационните анализи, използваща релациите между числовите оценки на данните, а не техните стойности. ИКА е приложен за подпомагане вземането на решение в областта на биологията, медицината, химията и др.:

  • за разкриване на взаимовръзки между оценъчни функции, имплементирани в комерсиални и в софтуерни пакети за молекулно моделиране със свободен достъп, използвани при докинг на лиганди с разнообразни структури и биологични активности в множество протеини;
  • за установяване на взаимовръзки между набор от електрокардиографски (ЕКГ) критерии за класификация на аритмии, извлечени от голяма база данни, които са анализирани и по отношение на коректност, и за потенциалното използване на подхода за извеждане на полезни взаимовръзки между ЕКГ критериите в етапа на предварителната обработка и подбора на критерии;
  • върху данни за кръвногрупови профили на голям брой пациенти, като са установени зависимости и промени на разпределението на различните кръвни групи, спрямо възрастта;
  • за намиране на статистически значими връзки между различни свойства на суров петрол и неговите деривати и за идентифициране и оценка на причините за ускорено замърсяване в нефтопреработвателното оборудване.

Въз основа на установени корелации от приложението на ИКА могат да бъдат взети решения за елиминиране на по-бавни и/или по-скъпи критерии с цел оптимизиране на изследваните процеси по отношение на бързодействие и себестойност.


2022 • 202120202019201820172016201520142013201220112010