На 23 април 2025 г. в зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките за трета поредна година се проведе официална церемония по връчване на грамоти на най-успешно реализираните проекти, финансирани от Фонд „Научни изследвания“, които са отчетени през предходната 2024 г.
За ИБФБМИ е голямо удоволствие да съобщи, че проект КП-06-Н22/1 „Теоретични изследвания и приложения на интеркритериалния анализ (ТИПИКА)“, с ръководители акад. Красимир Атанасов и доц. д-р Симеон Рибагин, беше един от двата отличени проекти в научна област „Математически науки и информатика“. Грамотите бяха връчени от акад. Веселин Дренски, представител на научната област в Изпълнителния съвет на ФНИ.
Интеркритериалният анализ (ИКА) е математическо средство за оценяване на близост между обекти и/или критерии, подобно, но и съществено различаващо се от съществуващите корелационни анализи. ИКА бе създаден от членове на колектива на настоящия проект преди 10 години с цел подпомагане вземането на решения за елиминиране на по-бавни, по-скъпи и/или по-субективни за оценяване критерии и оптимизиране на изследваните процеси по отношение на бързодействие и себестойност.
Основните задачи и цели на проекта бяха свързани с разширяване и надграждане на теоретичната основа на ИКА и на математическите средства, на които той се базира – интуиционистки размити множества и индексирани матрици; усъвършенстване на средствата за програмната му реализация и визуализация на резултатите от него; приложението му при вземане на решения в областта на медицината и спорта, в изкуствения интелект и икономиката.
Успешното изпълнение на двата етапа на проекта се изразява в публикуването на 102 научни статии и доклада на конференции, от които малко над половината са реферирани в Web of Science или Scopus, 23 статии са с Impact Factor и 29 статии са с Impact Rank. Резултатите и публикациите по проекта подпомогнаха академичното израстване на около половината от членовете на колектива: бяха защитени две докторски дисертации и успешно проведени 6 процедури за академичната длъжност доцент, 1 процедура за професор, 1 процедура за член-кореспондент и 1 процедура за академик на БАН.
Вижте също: