Виртуален музей на ИБФБМИ–БАН 
Най-значими научни и научно-приложни постижения за 2015 година

Начало | Хронология | Постижения | Отличия | Монографии | Конференции50 години ИБФБМИ | In Memoriam


2022202120202019201820172016 • 2015 • 20142013201220112010


Най-значимо научно постижение за 2015 година:

Разработване на токсикологични пътища и предсказване на съединения с потенциално хепатотоксично действие

Ръководители на разработката: доц. д-р Иванка Цаковска и чл.-кор. проф. дбн Илза Пъжева

Неалкохолната стеатозна болест (НАСБ) е най-честото заболяване на черния дроб както при възрастни, така и при деца. В развитите страни, включително и у нас, тя засяга около 20-30% от населението. В настоящото изследване, в съответствие с изискванията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие са описани два токсикологични пътя на хепатотоксично действие (НАСБ) с молекулно инициращо събитие дисрегулация на пероксизомния пролифератор-активиран рецептор-у (PPARy): (1) активиране на рецептора от пълни агонисти в хепатоцити, и (2) инхибиране на рецептора от антагонисти в адипоцити.

В съответствие с принципите на съвременната токсикология за заместване/редуциране на тестването върху животни, молекулното иницииращо събитие е моделирано с in silico подходи: (1) фармакофорно моделиране, виртуален скрининг с докинг в активното място на рецептора и използване на тримерни индекси за оценка на молекулно подобие на PPARy пълни агонисти; (2) молекулнодинамични симулации на PPARy антагонисти като за първи път се изяснява начинът им на свързване.

Разработване на токсикологични пътища и предсказване на съединения с потенциално хепатотоксично действие.

Получените in silico модели позволяват скрининг на съединения с потенциално хепатотоксично действие, осъществявано посредством дисрегулация на PPARy, и са предназначени за ползване от фирми във фармацевтичната, козметичната и химическата индустрии, както и от регулаторни органи, ангажирани с оценка на риска на химикали за човешкото здраве. Разработката е част от дейността на колектива по проект, финансиран по 7-ма Рамкова програма на Европейската комисия.


Най-значимо научно-приложно постижение за 2015 година:

Модул за детекция на аритмии в автоматични електрокардиографски мониторни системи

Ръководители на разработката: доц. д-р Ирена Жекова и доц. д-р Весела Кръстева

Разработени са методология и софтуер за реализация на 4 линейни класификатора на камерни комплекси, базирани на клъстерен анализ, дискриминантен анализ, размита логика и дърво на решенията. След оптимизация и тестване с клинични ЕКГ записи от 4 международни стандартизирани бази данни, съдържащи над 1.25 милиона нормални комплекси, надкамерни и камерни екстрасистоли, най-добра точност е получена за дърво на решенията – специфичност за нормални и надкамерни комплекси 99.9%, чувствителност за камерни комплекси 96.7% и точност на положителното предсказване 99.2%. Този класификатор е внедрен в софтуерна библиотека за детекция на аритмии (ADLib12-3.4.0), която понастоящем има приложение в диагностична ЕКГ система CS-200 Excellence в серийно производство, както и в ново поколение мониторни системи на Schiller AG, Швейцария. За авторството на изследователския колектив от ИБФБМИ е издаден сертификат за внедряване.

Точността на разработения софтуерен модул ADLib12 е валидизирана чрез участие в престижния 16-ти годишен международен конкурс Computing in Cardiology/PhysioNet Challenge 2015, посветен на намаляване на фалшиво положителните аларми за аритмия в интензивно кардиологично звено. Разработката е отличена с грамоти на почетното 3-то и 4-то място в категории “Анализ в реално време” и “Ретроспективен анализ (затворен код)” за надеждна детекция на животозастрашаващи аритмии (асистолия, брадикардия, надкамерна тахикардия, камерна тахикардия, камерно мъждене/фибрилация) при независимото ѝ тестване от организаторите на конкурса върху бази данни от амбулаторни мониторни системи с артефакти.

Изследванията върху алгоритъма и реализацията на модула са изпълнени по тема от научния план на ИБФБМИ, свързана с договор за сътрудничество между БАН и Schiller AG, Швейцария, по който ИБФБМИ е изпълнител.


2022202120202019201820172016 • 2015 • 20142013201220112010