Начало | Хронология | Постижения | Отличия | Монографии | Конференции | 50 години ИБФБМИ | In Memoriam
Най-значимо научно постижение за 2021 година:
Хиперакумулация и толерантни механизми на лечебното и ароматно растение салвия с потенциал за фиторемедиация на почви замърсени с тежки метали
Ръководител на разработката: проф. Анелия Добрикова
Замърсяването на почвите с тежки метали представлява сериозна заплаха за околната среда и за безопасността на храните в световен мащаб. Процесът на тяхното отстраняване е труден и продължителен, тъй като те не са биоразградими и остават в почвата за продължителен период от време. Фиторемедиацията на почви, замърсени с тежки метали, намалява тези рискове като увеличава ресурса на земята за селскостопанско производство. Затова през последните години нараства интересът както към изясняване на механизмите на адаптация и толерантност на растенията към стреса от тежките метали, така и към търсене на растителни видове, подходящи за фиторемедиация на замърсени почви.
Изследванията на научния колектив показаха, че салвията (Salvia sclarea L.) е силно толерантна към акумулираните високи концентрации на цинк (Zn) и кадмий (Cd) в тъканите си. Получените резултати установиха, че третирането с тежки метали увеличава съдържанието на полифеноли и антоциани в листата, които действат като силни антиоксиданти срещу оксидативния стрес и са важна част от защитните механизми, включени в толерантността на това растение. Други молекулни механизми, включени в адаптацията на фотосинтетичния апарат към стреса са нарастване на нефотохимично гасене и ускорения цикличен електронен транспорт около фотосистема 1. Тъй като този вид салвия се използва във фармацията и парфюмерията главно за етерични масла, които остават чисти от тежките метали, това го прави икономически интересно и подходящо за фиторемедиация на замърсени почви.
Най-значимо научно-приложно постижение за 2021 година:
Разпознаване на животозастрашаващи сърдечни аритмии в условия на кардиобелодробна реанимация
Ръководители на разработката: проф. Весела Кръстева и проф. д-р Ирена Жекова.
Разработени са софтуерни технологии за ефективно управление на кардио-белодробна реанимация от автоматични външни дефибрилатори (АВД) по време на извънболнични сърдечни инциденти, с цел синхронизиране на пътната карта на производителите на животоспасяваща апаратура с най-новите международни препоръки.
Първият иновативен подход в системата за ритъмен анализ внедрява дълбоки невронни мрежи, понастоящем считани за една от най-актуалните мощни технологии с изкуствен интелект. Оптимизирани са архитектури, съвместими с изчислителните ресурси на АВД, работещи в реално време. Изследвани са възможностите за подобряване на диагностичната точност за разпознаване на животозастрашаващи аритмии и скъсяване на времето за анализ на електрокардиограмата (ЕКГ).
Втората технологична иновация е свързана с разработване на методология и софтуер за обучение и валидиране на система за ЕКГ анализ по време на сърдечен масаж, базирана на последователно управление на няколко алгоритъма за ритъмен анализ в АВД. Тази система е стъпка напред в предизвикателството за подобряване на качеството на кардио-белодробна реанимация и прогнозата за пациенти с извънболничен сърдечен арест, прилагайки две стратегии: първо – минимизиране на прекъсването на сърдечния масаж за ритми, неподлежащи на дефибрилация, и второ – ранно спиране на компресиите и минимизиране на пре-шок паузите при третиране на рефибрилация. Технологията е вградена в системата за взимане на решение за шок на 375 дефибрилатора от ново поколение (DEFIGARD TOUCH7, Schiller Médical SAS, Франция), използвани в клинично проучване от Парижка пожарна бригада през 2021г. Извършеният трансфер на технологии е удостоверен със сертификат за внедряване от фирмата производител на АВД.