Виртуален музей на ИБФБМИ–БАН 
In Memoriam: Доц. Вихрен Чакъров (1955 – 2014)

Начало | Хронология | Постижения | Отличия | Монографии | Конференции50 години ИБФБМИ | In Memoriam


Вихрен Емануилов Чакъров е роден в София на 3 ноември 1955 г. През 1974 г. завършва реномираната IX Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“, която от 1963 г. се премества в настоящата си сграда на булевард „Патриарх Евтимий“. С биологична насоченост и отлични познания по химия, кандидатства в Медицинска Акадамия – най-старото училище за висше медицинско образование в София, където завършва образованието си през 1983 г. Разпределен е да практикува в с. Лопян в Софийска област, където остава да работи една година до 1984.

Интересите и отношението му към науката го отвеждат до Централна лаборатория по биомедицинско инженерство и през 2000 г. се сдобива с образователна и научна степен „доктор“. Темата на защитата е: „Електрофизиологични аспекти на промени във вниманието и типа перцептивна преработка на слуховата информация“. Хронологично от 1984 до 1995 е н.с. III ст. в Институт за изучаване на мозъка, БАН; от 1995 до 2009 г. е н.с. II ст. в секция „Анализ и моделиране възбудимостта на биологични структури“ на Централната лаборатория по биомедицинско инженерство „Иван Даскалов“; през 2009 става ст. н.с. I степен в секция „Биомеханика и управление на двигателната дейност“ с ръководител проф. д-р Росица Райкова дтн.

Проф. Росица Райкова и доц. Вихрен Чакъров

През този период има над 65 научни публикации в реферирани български и международни издания. Съавтор е на монографии и глави от научни книги. Членува в професионални организации: Български лекарски съюз, Съюз на учените в България, Национално дружество по физиологични науки, Национално дружество по ЕЕГ, ЕМГ и клинична неврофизиология, International Brain Research Organization (IBRO); почетен член на The Royal Society for the Prevention of Accidents (ROSPA).

Любовта към науката среща другата му страст – изкуството. Автор е на илюстрации, поместени в “Атлас клетка и тъкани“ (а), издателство Просвета София (1986) и „Атлас органи и системи“ (б), издателство Просвета София (2000). При създаването на атласите се налага да се изработват синтетични схематични рисунки на различни обекти, което изисква добри графични дарби и техники. Необходимо е както творческо художествено пресъздаване, така и научно познаване из основи на изобразяваните структури.

През 2010 г. организира самостоятелна изложба с името „Цвета на вятъра“ в галерия „Тандра“, гр. Банкя. Следващата 2011 година участва в пленерите „Празник на дълголетието и минералната вода“ и „Духовни средища“ в гр. Банкя. Показва свои творби на биенале „Приятели на морето“ в гр. Бургас през 2012 г.

След продължително боледуване Вихрен Чакъров напусна този свят на 26 ноември 2014 г.